.

OCHRONA PALIWA    

 

 

Ochrona paliwa przed kradzieżą

Kontrola - monitoring zużycia paliwa

Monitoring zużycia paliwa

 

 

Spuszczanie paliwa z baku

 

Czy wiesz, że kradzieże paliwa ze zbiornika przez kierowców to częsty przypadek? Dzieje się to zazwyczaj nocą na parkingach TIR, a spuszczanie paliwa z baku trwa szybko – zaledwie kilka minut. Wykrycie sprawcy jest praktycznie niemożliwe, a tym bardziej udowodnienie, że to kierowca dokonał kradzieży. Aby wyeliminować takie przypadki, należy zastosować środki ochrony i kontroli.

 

Jak zabezpieczyć się przed taką ewentualnością?

To zależy od tego, kto i jak nas oszukuje. Inaczej zabezpieczyć trzeba się przed kierowcami, a inaczej przed złodziejami (gangami) z zewnątrz. Spuszczanie paliwa z baku to około 65% wszystkich kradzieży dokonywanych przez kierowców TIR.

 

 

 

Kradzieże paliwa z tirów

 

Oczywiście kradzieże dotyczą nie tylko kierowcy TIR-a! Każdy inny to wróg śmiertelny. Kierowca sam stara się pilnować „swojego” towaru, jednak on też musi spać. Obcemu nie da, bo sam chce nieco „zaoszczędzić”, czyli dokonać kradzieży na własną rękę. Spuszczenie paliwa z baku to najłatwiejszy i najczęstszy sposób na tanią benzynę. Są trzy sposoby, aby dobrać się do tego cennego produktu: przez korek, wlew paliwa lub pływak.

Jak się zabezpieczyć, skoro nawet nasz pracownik przeszedł na „stronę zła”?

Nie ma wyjścia: kontrola zużycia paliwa jest konieczna. Trzeba więc zabezpieczać zbiornik, montować odpowiednie systemy i nękać kierowcę. Inteligentny monitoring GPS ułatwia tę pracę. Nie trzeba siedzieć godzinami, analizując wykresy i faktury. System PRACTIQS w ustawianych raportach wychwyci większość anomalii. Te które zostaną, będą stanowić margines wykroczeń zużycia i tylko kierowcy „pasjonaci”, dla pozyskania przysłowiowego litra benzyny, będą kombinować.

Co stosować? Najczęściej to:

 • monitoring pojazdów GPS(lokalizatory GPS)
 • ochrona korka przed niekontrolowanym spuszczeniem z baku (mechaniczne zamknięcie),
 • ochrona paliwa poprzez zamontowanie sondy,
 • zabezpieczenie pływaka zbiornika, pływaka zbiornika
 • monitoring wideo zbiornika.

Nagranie wideo jest praktycznie 100% rozwiązaniem, jeżeli chodzi o udowodnienie kradzieży. W innych przypadkach to właśnie monitoring GPS pozwala na wykrycie sprawcy (pozyskanie informacji: gdzie ukradł, ile benzyny spuścił z baku i o której godzinie). Należy pamiętać, że kierowca nigdy się do tego nie przyzna. Wszystkie sposoby, które eliminują łatwe kradzieże paliwa ze zbiornika złodziejowi, jednocześnie utrudniają to samemu kierowcy. Tak więc dla naszego pracownika jest to niekorzystne rozwiązanie, od którego spróbuje się odwołać, proponując samodzielnie pilnowanie baku (w wiadomym celu). Prawdopodobnie powie wtedy: „Szefie – szkoda pieniędzy”.

 

Wszystkie sposoby, które eliminują łatwą kradzież paliwa ze zbiornika złodziejowi, jednoczesnie utradniają tą kradzież samemu kierowcy. Tak więc dla kierowcy jest to niekorzystne rozwiazanie i najczęściej sam chce pilnować paliwa (w wiadomym celu). Najczęsciej mówi: "Szefie - szkoda pieniędzy"
 

 

 

Mobilki, oszczędności sprzedam!

 

Kradzione paliwo trzeba sprzedać. Tutaj niezawodnym rozwiazaniem jest CB Radio, które pozwala na łatwe wyszukanie klienta i  szybką sprzedaż. Wydawało by się, że na kierowców nie ma rady. Jednak w przypadku zastosowania monitornigu gps i wideo, można nagrywać rozmowy prowadzone przez kierowcę i w ten sposób skontrolować jego uczciwość. Nagrywane są tylko rozmowy przez CB radio. Monitoring paliwa w zbiorniku prowadzony poprzez magistralę CAN umożliwia dokładne zmierzenie spalonego paliwa przez silnik. System PRACTIQS poprzez import danych paliwowych (karty paliwowe) porównuje ilość paliwa kupionego na stacji z paliwem zużytym przez silnik. Rozwiazanie to praktycznie eliminuje przypadki kiedy kierowca na stacji kupuje np. 1000 litrów, a tankuje do baku 800 litrów. Gdyby nie kontrola i monitoring paliwa 200 litrów sprzedałby! 

 

 

Kradzione paliwo do prywatnego samochodu!

 

Dlaczego najlepszym samochodem jest diesel?

 

Powód jest prosty. Tankowanie jest za "darmo"!

Jeżeli TIR miesięcznie tankuje w przedziale 14-18 tys. zł kierowca bez trudu może zaoszczędzić 3 tys zł. I zrobi to oczywiście z uśmiechem na twarzy.  Średnie   spalanie wzrośnie 0,5 litra/100km. Przy różnym załadunku taki wzrost spalania łatwo wytłumaczyć i nie wzbudzi tym niczyich podejrzeń. Oznacza to, że on jak i jego cała rodzina może tankować przez miesiąc za darmo! Oczywiście dzieje się to na koszt firmy.

 Kraść "oszczędzać" można na wiele sposobów. Jednym z nich jest sposób na drugi zbiornik. Film obok. Najłatwiej, gdy dzieje się to na zaprzyjaźnionej stacji. Podjeżdżają dwa samochody i tankują na dwa zbiorniki. Sposób prosty gdyż nie trzeba spuszczać paliwa z baku do kanistra. Nie ma podejrzanych rzeczy jak dodatkowy kanister i przewody do odciągania paliwa. 

Jak rozwiązać ten problem?

Tylko dokładna kontrola ilości zużytego paliwa przez silnik i porównanie z tym zatankowanym na stacji (na podstawie faktury). System PRACTIQS umożliwa importowanie danych ze wszystkich stacji sieciowych w Polsce jak Shell, BP, Orlen, Lotos, Statoil, Lukoil i innych. Raport miesięczny pokazuje różnice z dokładnością 20 litrów co praktycznie eliminuje ten sposób kradzieży paliwa. 

 

 

Tankowanie oleju opałowego

 

Jak ukraść nie kradnąc?

 

Inną metodą na kradzież paliwa TIR jest zatankowanie oleju opałowego tzw "czarwonka, red bull, opał lub oranżada". W tym przypadku jest to typowa kradzież paliwa przez pracownika. Niby paliwo w baku jest, ale jego skład jest inny. Możliwość uszkodzenia silnika i skrócenia jego żywotności jest duża, a straty finansowe ogromne. Kierowca spuszcza olej napędowy do kanistra, a potem w puste miejsce w zbiorniku nalewa olej opałowy. Tankowanie takiego oleju opałowego odbywa się w ustronnym miescu po rozmowie na telefon. Następnie podjeżdża specjalny zaprzyjaźniony samochód "cysterna" i dokonuje się tankowania TIRa.  Na niektórych najpopularniejszych drogach stoją "stacjonarne" przepompownie, do których wystarczy tylko podjechać. Kierowca Tir nie wysiadając z kabiny dokonuje tankowania nie wyłączjąc nawet silnika.

Aby wychwycić takie przypadki, niezastąpiona jest sonda paliwowa. Dzięki niej możemy w sposób ciągły kontrolować poziom paliwa w zbiorniku. Każde spuszczenie paliwa rzędu 5-10 litrów jest łatwo wychwytywane z podaniem miejsca i czasu. Szczególnie kiedy odbywa się to, gdy samochód się nie porusza (prędkość zero).

 

Kradzieże paliwa! Co robić?

 

   Sięgamy po nowoczesne rozwiązania!     


Monitoring paliwa PRACTIQS on-line       

 

   

KONTROLA PALIWA

Monitoring zużycia paliwa

 

System Monitoring Pojazdów umożliwia wyeliminowanie wielu problemów podczas eksploatacji floty. Jednym z nich jest kontrola zużycia paliwa podczas jazdy. Dzięki zainstalowaniu lokalizatorów GPS w połączeniu z sondą możliwa jest pełna ochrona. Wykrycie wielu nieprawidłowości i anomalii, które normalnie są nie do wykrycia, stanie się znacznie łatwiejsze. Do sytuacji, które należy kontrolować, najczęściej należą:

 • upusty paliwa i kradzieże paliwa,
 • spuszczanie benzyny z baku do kanistra,
 • zawyżane średniego zużycia benzyny,
 • Zawyżane średnie zużycie paliwa,
 • jazda na magnesie.

Mobilki, mobilki oszczędności sprzedam!

 

  

 

UPUSTY I KRADZIEŻ PALIWA

Kontrola zużycia paliwa? Nie u nich!

  

Do kradzieży paliwa doprowadzają sami kierowcy oraz osoby z zewnątrz. Kierowcy traktują benzynę jak swego rodzaju dopłatę do pensji („należy mi się”). Odbywa się to najczęściej na stacji benzynowej lub „w pewnym miejscu”, gdzie spuszczanie paliwa z baku do kanistra przebiega spokojnie. Zaoszczędzoną w ten sposób benzynę można następnie sprzedać lub wlać do swojego prywatnego samochodu.

Jak z tym walczyć?

System PRACTIQS umożliwia w trybie online monitoring zużycia paliwa w baku dowolnego pojazdu. Dzięki zainstalowaniu sondy lub odczycie danych z magistrali CAN, możliwa jest całodobowa kontrola sytuacji. Sonda dla upustów 6-8 litrów wykrywa blisko 100% przypadków. Dla magistrali CAN, gdzie dane o zużyciu odczytywane są z pływaka w zbiorniku, dokładność jest dwa razy gorsza.

Zaletą zamontowania takiej sondy monitorującej jest ciągła kontrola zużycia paliwa niezależnie od włączonego silnika. Dane z pływaka i wszystkie dane z CAN można odczytać tylko przy włączonej stacyjce. Nocne kradzieże czy upusty zostaną więc zauważone dopiero rano. Utrudni to znalezienie sprawcy, gdyż godzina zdarzenia nie będzie znana. Przy sondzie monitoring trwa nieprzerwanie całą dobę, a alarmowanie o kradzieży i spuszczaniu benzyny z baku jest natychmiastowe. Wyjątkiem podczas takiej kontroli są samochody, w których wyłączany jest akumulator tzw. hebel.

 

 

KONTROLA TANKOWAŃ i UPUSTÓW

Zobacz jak monitorujemy paliwo!

 

 

 

 

OCHRONA ZBIORNIKA PALIWA

 

Aby wyeliminować kradzieże i upusty paliwa należy zastosować kontrolę paliwa GPS, czyli urzadzenia techniczne takie jak:

 • lokalizator GPS
 • sonda paliwa
 • magistrala CAN
 • elektroniczny korek

Dzięki kilkunastoletniemu doświadczeniu na rynku transportowym, stosujemy tylko sprawdzone rozwiązania w monitoringu GPS. Zatosowanie ich w firmach przynosi średnio:

20% oszczędności paliwowych

ochrona zbiornika paliwa

 

 

 

 

Rodzaj

zabezpieczenia

 zabezpieczenie zbiornika, kradzież paliwa  Wlew paliwa, kontrola paliwa w zbiorniku Sonda paliwowa, monitoring zużycia paliwa Pływak CAN, kontrola zużycia paliwa  Przepływomierz, monitoring zużycia paliwa

 Opis 

Działanie

 

Mechaniczne zabepieczenie

Polega na ograniczeniu osobom postronnym dostępu do korka paliwa. stosowane są kluczyki o różnym stopniu skomplikowania.

 

 Korek elektroniczny 

 Umożliwia rejestrację godziny i miejsca otwarcia korka. Siatka wewnątrz unimożliwia spuszczanie paliwa wężykiem.

 Sonda paliwa

Pomiar poziomu paliwa w zbiorniku niezależnie od pływaka. W zależności od rodzaju sondy dokładność wskazań dochodzi do 1%

 Magistrala CAN

Pozwala na odczyt poziomu paliwa bezposrednio z pływaka w zbiorniku. Dokładność pomiaru około 3%

 Przepływomierz paliwa

odmierza paliwo jakie jest podawane do silnika przez pompę paliwa. Dokladność poniżej 1%

 

 

 

 

Zalety

 

 

 

 

 

 - zabezpieczenie zbiornika paliwa (wlewu)

- rozwiązanie tanie

 - łatwa instalacja

 

 - dość dobrze zabezpie-cza zbiornik przed upustami paliwa

 - monitoruje każde otwarcie korka poka-zując czas i miejsce    ( z systemem GPS)

 

 - monitoruje upusty i tankowania paliwa

- kontrola zużycia paliwa

- duża dokładność

 - działa 24godziny na dobę.

 

 

 - monitoruje tankowania i upusty paliwa.

- monitoring zużycia paliwa

 - umożliwia dostęp do wielu danych m.in. do średniego i całkowitego zużycia paliwa.

 - umożliwia zastąpienie sondy paliwa

- niski koszt

 - pokazuje dokładne zużycie paliwa przez silnik
 Wady

 - łatwe do obejścia przez pomysłowych kierowców

 - brak możliwości integracji z systemem monitoringu GPS

- brak pomiaru zużycia paliwa

- nie umożliwia stwierdzenia co się działo w zbiorniku paliwa, brak kontroli zużycia paliwa

- koszt 300-500zł

 -ingerencja w zbiornik paliwa, utrata gwarancji

 -możliwość uszkodzenia przez pomysłowych kierowców

- skomplikowana instalacja w zbiorniku

- duży koszt 400-600zł

 - nie działa podczas wyłączonej stacyjki

 - niektóre pojazdy nie mają magistrali CAN

- małe upusty mogą nie być wykryte.

- skomplikowany montaż

- zawodne działanie w zależności od jakości paliwa

- nie pokazuje upustów i tankowań paliwa.

- b. wysoki koszt ponad

 

Skuteczność 

  

 średnia  duża  b.duża  b.duża  mała

 

 QS GROUP  poleca

 

       

 Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

 

 

Czy wiesz, że 80%
kierowców w firmach transportowych
kradnie paliwo?


Menadżer floty odpowiedzialny za paliwo

 

 

 pp

 

Które rozwiązanie wybrać?

 

 

 

 

 

 

   


Zadzwoń do naszego experta

 

       

+48 530 403 909


Misja, wizja i wartości firmy Historia firmy Certyfikaty, licencje i uznania Produkty i usługi QS BLOG